Tarnobrzeg, dnia 2018-07-03
Zarządy Kół Okręgu
PZŁ w Tarnobrzegu
Kandydaci na członków PZŁ
Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy – Członkowie Zarządów Kół Łowieckich oraz Kandydaci na członków PZŁ
Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu na posiedzeniu odbytym w dniu 30 czerwca 2018 r. poddał wnikliwej analizie wyniki z egzaminów na uprawnienia podstawowe do wykonywania polowań i przebieg przygotowania kandydatów do członkostwa w PZŁ. Z powyższej analizy nasunęły się wnioski wskazujące na to, że należy zmodernizować niektóre elementy związane z przygotowaniem nowych adeptów do szeroko rozumianego łowiectwa. W celu podniesienia jakości posiadanej przez nich wiedzy merytorycznej i praktycznej podjęto decyzję o wdrożeniu przez koła następujących zaleceń.
Zaleca się, by po przyjęciu przez zarząd koła danej osoby na staż kandydacki poinformować kandydata o konieczności zaopatrzenia się w podręczniki służące poszerzaniu wiedzy przyrodniczej i łowieckiej już na samym początku odbywania przez tą osobę stażu a nie jak do tej pory w momencie rozpoczynania kursu. Sposobnością ku temu jest moment odbierania dzienniczka stażysty w tutejszej siedzibie Zarządu/ Okręgowego.
Drugim elementem poprawy jakości właściwego przygotowania kandydatów do członkostwa w PZŁ jest dokonywanie okresowej oceny stażu przez zarządy kół. Z uwagi na to obliguję zarządy kół do śródokresowej oceny przebiegu stażu kandydackiego, która powinna nastąpić po upłynięciu 6 m-cy od rozpoczęcia jego odbywania. Ocena taka powinna się odbyć podczas posiedzenia zarządu koła w obecności samego stażysty oraz jego opiekuna. Podczas tej oceny należy wnikliwie zweryfikować poziom wiedzy podstawowej z zakresu znajomości prawideł łowieckich oraz wysłuchać prezentacji samego stażysty dotyczącej postępów w edukacji przyrodniczej oraz łowieckiej. W przypadku niewywiązywania się przez stażystę z obowiązków wynikających z faktu odbywania stażu należy go zdyscyplinować
i wyznaczyć termin dodatkowej kontroli oceny postępów w nabywaniu wiedzy praktycznej
i teoretycznej w przedmiotowym zakresie. Fakt ten należy odnotować w protokole
z posiedzenia zarządu koła.
Nadmienię, że działania te są zgodne z założeniami dotyczącymi poprawy wizerunku łowiectwa naszym Okręgu i podnoszenia jakości pracy kół i samych myśliwych.
Darz Bór!
Robert Bąk – Łowczy Okręgowy