Aktualności i wydarzenia
16.03.20
Koronawirus – co warto wiedzieć.
„Droga Koleżanko, Drogi Kolego,
poniżej prezentujemy garść użytecznych informacji nt. koronawirusa:
Wskazówki dotyczące objawów:
- Jeśli masz katar lub wysięg z przeziębieniem to nie może to być nowy typ zapalenia płuc koronawirusa, ponieważ SARS-CoV-2 objawia się suchym kaszlem bez kataru. Jest to pierwszy, najłatwiejszy sposób ustalenia, czy masz się czym martwić.
Informacje na temat objawów:
- Najpierw wirus infekuje gardło, a następnie odczuwa się suchość z bólem gardła, która trwa 3-4 dni.
- Następnie wirus łączy się z płynem nosowym, kapie do tchawicy i dostaje się do płuc, powodując zapalenie płuc. Ten proces trwa od 5 do 6 dni.
- W przypadku zapalenia płuc występuje wysoka gorączka i duszność. Jednocześnie przekrwienie błony śluzowej nosa nie przebiega normalnie, a jest zintensyfikowane
- Ważne jest, aby w razie wystąpienia objawów natychmiast powiadomić najbliższą stację sanepidu lub zgłosić się na oddział zakaźny w szpitalu. Nie należy korzystać z transportu publicznego ani odwiedzać przychodni.
Informacje na temat zapobiegania zakażeniu:
- Koronawirus ma dość duży rozmiar (średnica komórki wynosi 400-500 nm), więc każda zwykła maska (nie tylko funkcja N95) powinna być w stanie go odfiltrować.
- Najczęstszym sposobem zakażenia jest dotykanie ludzi, dlatego staraj się tego unikać i często myj ręce, najlepiej zgodnie z zaleceniem GIS. Wirus żyje na rękach przeciętnie od 5 do 30 minut.
- Płucz gardło i nos by wyeliminować zarazki, które znajdują się jeszcze w gardle czy nozdrzach (zanim zaczną kapać do płuc).
- Wirus nie jest odporny na ciepło i zostaje zabity w temperaturze 26,27 st. C, dlatego pij dużo gorącej wody, aby zapobiegać chorobie. Picie gorącej wody jest skuteczne w walce ze wszystkimi chorobami.
- Wirus może pozostać aktywny na odzieży nawet przez 6-12 godzin. Konwencjonalny detergent do prania powinien zabić wirusa, a w przypadku odzieży wierzchniej , która nie wymaga codziennego prania, umieść ją na słońcu, aby zabić wirusa.
- Na powierzchni metalu wirus żyje przez co najmniej 12 godzin, dlatego jeśli wejdziesz w kontakt z jakąkolwiek metalową powierzchnią, koniecznie dokładnie umyj ręce mydłem.
- Śledź na bieżąco komunikaty GIS
- Jeśli możesz używaj środków antybakteryjnych, doskonale sprawdzają się te załączone w zestawach bioasekuracyjnych do walki z ASF”
Inne artykuły